Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

czystyKsiążkę kupiłem chyba rok temu, ale dopiero teraz udało mi się ją przeczytać w całości. Polecała ją duża liczba programistów hasłami typu: „zanim zaczniesz programować, lub jeśli chcesz lepiej programować, musisz ją przeczytać”. Wtedy dopiero zaczynałem programować i po połowie była po prostu.. niezrozumiała, więc skończyłem czytać obiecując sobie, że za jakiś czas zrobię kolejne podejście.

Jak czytamy na okładce:

Poznaj najlepsze metody tworzenia doskonałego kodu

  • Jak pisać dobry kod, a zły przekształcić w dobry?
  • Jak formatować kod, aby osiągnąć maksymalną czytelność?
  • Jak implementować pełną obsługę błędów bez zaśmiecania logiki kodu?

Ale czy tak jest?

Treść książki to porady jednego z najbardziej znanych programistów na temat pisania czytelnego kodu, używania testów jednostkowych i przykładach refaktoryzacji kodu. Do połowy książkę można czytać szybko, ponieważ zawiera porady, które nawet dla początkujący programista potrafi szybko przetworzyć. Dalsza część książki jest nieco trudniejsza i należy się mocno skupić na przykładach, a nawet zatrzymywać się i próbować samemu analizować refaktoryzację nieczytelnego kodu. Nie będę się dokładniej rozpisywał o poszczególnych rozdziałach, te informacje możecie znaleźć np. na stronie Helionu, który wydał książkę.

Podsumowując ten krótki opis, dołączam się do rzeszy programistów chwalących tą książkę. Jeśli zamierzasz zawodowo programować, to musisz ją mieć! Nawet jeśli na początku nie wszystko będzie oczywiste, to na pewno po jakimś czasie to co napisał autor wyda Ci się fantastyczną sprawą.

Słyszałem, że polskie tłumaczenie jest kiepskie (przeczytałem pierwszy rozdział z ciekawości w obu językach i tak nie uważam), niby lepiej przeczytać oryginał… jednak chyba zostanę przy polskiej wersji, bo czyta się sporo szybciej.